Korzystaj z programu 

zupełnie za darmo

Zastanawiasz się, jak założyć firmę remontową? Masz już przygotowany dobry biznesplan, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z poniższego poradnika dowiesz się, jak założyć tego typu działalność i w jaki sposób możesz zdobyć swojego pierwszego klienta. Zapraszamy!

Uwaga: tekst składa się z dwóch części. Pierwsza mówi o księgowości, a druga o poradach stricte branżowych. Informacje o rejestracji działalności zaczerpnęliśmy z oficjalnej strony gov.pl. Przepisy jednak często się zmieniają i nie gwarantujemy, że w chwili czytania artykułu poniższe dane są aktualne. W razie wątpliwości — zawsze sugeruj się oficjalną stroną rządową.

Jak założyć firmę remontową online?

Założenie firmy remontowej przebiega dokładnie tak samo, jak każdej innej działalności. Informacje, o których przeczytasz poniżej, zaczerpnęliśmy z oficjalnej strony gov.pl. Sugerujemy, aby przy zakładaniu firmy towarzyszył Ci profesjonalny doradca, który pomoże uniknąć błędów.

Rejestracja działalności gospodarczej

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. online, korzystając z oficjalnej strony rządowej,

2. w urzędzie miasta / gminy (osobiście lub listownie).

Zakładamy, że skoro czytasz nasz artykuł w internecie, to chciałbyś wszystkie formalności załatwić właśnie w formie online. Dlatego też skupimy się na tej pierwszej opcji.

Aby założyć firmę w CEIDG, odwiedź stronę biznes.gov.pl i naciśnij w wielki przycisk “zarejestruj firmę”. Jeśli chcesz załatwić sprawę zdalnie, potrzebny będzie Ci Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany. Następnie wystarczy, że zaznaczysz dotyczące Ciebie opcje i wpiszesz wymagane dane.

Jakie PKD przy zakładaniu firmy remontowej wybrać?

W pewnym momencie zostaniesz zapytany o kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Jest ich całkiem sporo, dlatego dobrze, gdybyś przejrzał je na własną rękę. Większość firm remontowych i wykończeniowych wybiera jednak PKD o numerach:

– 43.11.Z

– 43.31.Z

– 43.32.Z

– 43.33.Z

– 43.39.Z

– 43.99.Z

Ich znaczenie możesz sprawdzić na własną rękę wpisując kod w przeglądarce. Jeśli oprócz usług remontowych planujesz też wykonywać działania stricte budowlane, przyjrzyj się poniższym PKD:

– 41.20.Z

– 41.10.Z

– 43.34.Z

– 43.22.Z

Pierwsze dwie liczby oznaczają kolejno:

– 43 – roboty budowlane specjalistyczne,

– 41 – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.

Natomiast kolejne dwie liczby określają bardziej sprecyzowane działania. Jeśli masz problem z wybraniem kodu PKD dla siebie, spytaj o poradę swojego księgowego. A skoro już o księgowaniu mowa…

Biuro rachunkowe, czy rozliczanie samodzielne?

Jeśli to Twoja pierwsza styczność z księgowością i podatkami — znajdź dla siebie dobrego księgowego. To wydatek rzędu 150-300 złotych miesięcznie, ale za to wielka oszczędność czasu (i stresu). Co jak co — ale system podatkowy w naszym kraju jest dość mocno skomplikowany.

Na Twojej drodze stanie też mnóstwo rozterek, w tym:

– Forma działalności (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z o.o.),

– Forma opodatkowania (np. zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt).

To ważne kwestie, których zły wybór może skutkować większymi opłatami firmowymi.

Polecamy Ci więc kontakt z dobrym biurem rachunkowym jeszcze przed założeniem firmy remontowej. Większość oferuje pomoc przy rejestracji działalności w cenie. Nie jesteśmy ekspertami do spraw rachunkowości (i zakładamy, że Ty również), dlatego wsparcie księgowego jest dla nas osobiście zbawieniem.

Co po założeniu firmy remontowej?

Kiedy załatwisz już wszystkie formalności związane z księgowością, możesz przystąpić do czysto branżowych kwestii.

Zainwestuj w sprzęt do remontów

Jako firma remontowa (ew. budowlana) możesz zajmować się wieloma rzeczami. Zadbaj o wysokiej jakości sprzęt, który pomoże Ci podczas pracy. Możesz kupić na przykład:

– młot udarowy,

– piłę tarczową,

– szlifierkę kątową,

– podnośnik nożycowy,

– wózek transportowy

– agregat prądotwórczy,

– kompresor powietrza,

– zestaw kluczy nasadowych.

Zawsze powtarzamy, że tańszy sprzęt = droższy sprzęt. Dlaczego? Niskiej jakości narzędzia mogą w krótkim czasie ulec uszkodzeniu, a Ty będziesz zmuszony do zakupu nowych. Gdzie tutaj oszczędność?

Pamiętaj, że jeśli jesteś na odpowiedniej formie opodatkowania, zakupiony sprzęt możesz wrzucić w koszty. Co to oznacza? Oczywiście mniejszy podatek do zapłacenia w następnym miesiącu.

Jeżeli nie będziesz wykonywał usług remontowych w pojedynkę, to zatrudnij też doświadczonego pracownika. To jednak dość kosztowne rozwiązanie, dlatego możesz poszukać innego przedsiębiorcy i działać z nim na zasadzie b2b. Więcej na ten temat rozpisaliśmy się tutaj: Klient B2B – czyli jaki? O relacji “biznes dla biznesu”.

Reklamuj swoją firmę remontową

W dzisiejszych czasach bez odpowiedniej reklamy konkurencja zostawi Cię daleko w tyle. Duże firmy potrafią inwestować dziesiątki tysięcy złotych w marketing, w tym w:

– płatne kampanie reklamowe na social mediach,

– pozycjonowanie i optymalizowanie strony www,

– budowanie dobrego wizerunku poza internetem.

Nie od razu jednak Rzym zbudowano. Możesz zacząć od prostych działań, takich jak:

– założenie atrakcyjnej dla klientów strony internetowej,

– aktywne prowadzenie social mediów i kontakt z kupującymi,

– zaprojektowanie wizytówek, ulotek czy książeczek ofertowych.

Na stronie www możesz pokazywać efekty swoich usług remontowych: zdjęcia, opinie klientów, referencje. Z kolei social media to świetny sposób na przedstawienie się z tej bardziej “ludzkiej” strony, odpowiadanie na pytania w komentarzach czy wrzucenie od czasu do czasu czegoś humorystycznego.

Kiedy Twoja nowo założona firma remontowa zacznie już przynosić pierwsze większe zyski, możesz zainteresować się kwestią SEO oraz SEM. Pamiętaj, że im bardziej widoczny będziesz w internecie, tym więcej klientów będzie do Ciebie przychodzić.

Bądź lepszy od innych firm remontowych

Jeśli znasz się na swoim fachu — bez problemu wyprzedzisz konkurencję pod względem jakości usług remontowych. Jednak co z tego, skoro inne firmy oferują niższe od Ciebie stawki, a Ty nie jesteś w stanie wybić się spośród tłumu?

Ważne, abyś potrafił sporządzić dokładny kosztorys ofertowy. Szerzej na jego temat rozpisaliśmy się w tym artykule: Kosztorys ofertowy. Dlaczego powinieneś liczyć każdą wydawaną złotówkę?. Pomoże Ci on zredukować zbędne koszty firmowe, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć bardziej atrakcyjne oferty handlowe.

No właśnie — oferty handlowe. To właśnie one mogą pomóc Ci w zdobyciu pierwszego klienta. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z ofertowaniem, to ich przygotowanie może być dla Ciebie nie lada wyzwaniem.

Program do tworzenia ofert handlowych SCCOT

Specjalnie dla naszych klientów stworzyliśmy program do tworzenia ofert handlowych SCCOT. Dzięki niemu sporządzanie ofert i zarządzanie zleceniami staje się banalnie proste, ale przede wszystkim — skuteczne. Ofertowanie to nie tylko konkurowanie ceną, ale też pokazanie klientowi wysokiej jakości swoich usług remontowych. Ale tym już zajmie się za Ciebie nasza aplikacja. Utwórz swoje konto za darmo i testuj śmiało!

Jak założyć firmę remontową — wiedza w pigułce

Jak widzisz — założenie firmy remontowej to całkiem sporo pracy. Zarówno tej formalno-księgowej, jak i branżowo-marketingowej. Całość jednak można zamknąć w 4 prostych krokach:

1. Zarejestruj działalność gospodarczą. Dobrze, gdyby przy całym procesie towarzyszył Ci profesjonalny doradca, np. księgowy. Pomoże Ci on wybrać dobrą formę opodatkowania i unikniesz dzięki niemu kosztownych błędów.

2. Zainwestuj w dobry sprzęt. Nie tnij na siłę kosztów, dobrej jakości sprzęt remontowy na pewno Ci się zwróci. Jeśli nie będziesz pracować w pojedynkę, zatrudnij też doświadczonego pracownika. Możecie działać na zasadzie b2b.

3. Reklamuj się. Bez odpowiedniego marketingu ciężko będzie Ci zdobyć wielu klientów. Możesz zacząć od założenia prostej strony www i aktywnego prowadzenia social mediów. Później możesz zainteresować się np. pozycjonowaniem w wyszukiwarce.

4. Twój najlepsze oferty handlowe. W tym już pomoże Ci nasza aplikacja.

Najważniejsze, to prowadzić biznes z głową. Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie bój spytać się o poradę bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Postępuj zgodnie z powyższymi zasadami, a jesteśmy przekonani, że Twoja firma remontowa podbije rynek. Powodzenia!

Sprawdź też nasze poprzednie poradniki:

Co to jest faktura proforma? Czy to dobra alternatywa dla ofertowania?

Lejek sprzedażowy a pozyskiwanie nowych klientów

Inflacja – jak uchronić przed nią swoją firmę, klientów?

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

  • minimum nudnych formalności
  • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij