Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Zanim zaczniesz czytać, 2 uwagi:

  • bierzemy pod uwagę tylko JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza), nie poruszamy tematu spółek,
  • wiele kosztów zmienia się z roku na rok (a niektóre z miesiąca na miesiąc), dlatego zawsze sprawdzaj aktualne ceny na własną rękę.
Nowoczesne Ofertowanie
Jak wyglądają realia prowadzenia firmy remontowo-budowlanej?

1. Formalności księgowe

Najbardziej dotkliwym kosztem dla wielu przedsiębiorców jest ZUS. Jego wysokość potrafi zmieniać się nawet 2 razy w roku, a w 2024 wyniesie aż 1600 złotych (i 27 groszy) miesięcznie. Oczywiście nie jest tutaj brana pod uwagę składka zdrowotna, ale o niej trochę później.

Gdy założysz działalność, przez 2,5 roku będziesz płacił niższy ZUS — najpierw składkę “małą”, a później “preferencyjną”. Z doświadczenia wiemy jednak, że czas zlatuje bardzo szybko, i lepiej przyszykować się tak, jakbyś od razu miał płacić pełną sumę.

Nie możesz zapomnieć też o księgowości. Biuro rachunkowe kosztuje w okolicach 200-250 złotych miesięcznie, ale kwota obejmuje tylko określoną liczbę faktur. Jeśli generujesz sporo dokumentów, koszty księgowości mogą wzrosnąć nawet do 400-500 złotych miesięcznie.

Podsumowanie: ZUS (1600 zł) + księgowość (śr. 350 zł) = 1950 zł / miesiąc

2. Samochód dostawczy

Samochód w firmie remontowo-budowlanej to, niestety, skarbonka bez dna. Zacznijmy od kosztów paliwa (zwykle diesel): zatankowanie baku do pełna to okolice 800 złotych. Jeśli działasz głównie lokalnie, być może wystarczy Ci 1 tankowanie miesięcznie, ale jeśli pokonujesz większe dystanse — przygotuj się na 2-3 tankowania (1600-2400 złotych).

Jednak paliwo to dopiero początek listy, gdyż samochód trzeba też np. ubezpieczyć. Tutaj cena zależy m.in. od tego, jak długo masz prawo jazdy i jak wygląda Twoja historia wypadków, ale przyszykuj się na wydatek 1000 złotych rocznie (ok. 85 złotych miesięcznie).

Uwzględnij też przegląd, choć to małe piwo i koszt w okolicach 100 złotych rocznie (ok. 8 złotych miesięcznie).

Dalej przychodzą koszty dodatkowe, jak np. wymiana opon od czasu do czasu, wizyta na myjni czy u mechanika. Dobrze, gdybyś na taką okoliczność miał odłożone 1000 złotych każdego miesiąca.

Podsumowanie: paliwo (śr. 1600 zł) + ubezpieczenie i przegląd (ok. 100 zł) + poduszka finansowa (1000 zł) = 2700 zł / miesiąc

3. Narzędzia i ubrania

To dość elastyczna kwestia. W inne narzędzia i ubrania robocze będziesz inwestował jako glazurnik, a w inne jako tynkarz. Z doświadczenia wiemy jednak, że warto mieć odłożone 500 złotych miesięcznie na narzędzia i 50 złotych na ubrania.

Wydaje się sporo? Weź pod uwagę, że narzędzia wystarczy nie tylko kupić, ale też je konserwować, np. wymieniać ostrza w narzędziach tnących, tarcze szlifierskie, papiery ścierne itp.

Z kolei ubrania to raczej jednorazowa inwestycja. Co miesiąc wymieniać będziesz jedynie rękawiczki, a reszta odzieży posłuży Ci przez długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że będą dobrej jakości.

Podsumowanie: narzędzia (śr. 500 zł) + ubrania (śr. 50 zł) = 550 zł / miesiąc

4. Składka zdrowotna i podatki

W życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Nie inaczej jest z firmami remontowo-budowlanymi, które płacą ich całkiem sporo. W zależności od wybranej formy opodatkowania zapłacisz np. 19% (podatek liniowy) lub 12 / 32% (zasady ogólne). Nie zagłębiamy się w stawki ryczałtowe. Dla bezpieczeństwa przygotuj się, że swoich zarobków będziesz musiał oddać do skarbówki. Nie zapominaj o podatku VAT w wysokości od 8 do 23%

Niestety, ale dochodzi do tego składka zdrowotna. Na zasadach ogólnych i ryczałcie wynosi min. 9% dochodu, na podatku liniowym 4,9%. Pamiętaj, że dochód to przychód pomniejszony o koszty (nie dotyczy to ryczałtu, w którym nie uwzględniasz swoich wydatków).

Nie wspominamy o wydatkach związanych z zatrudnieniem pracownika. Wnioskujemy, że jeśli dopiero planujesz otworzyć firmę remontowo-budowlaną, to początkowo będziesz działał w pojedynkę, lub korzystając z prostszej umowy zlecenia.

Zanim złapiesz się za głowę i pomyślisz, że stracisz większość pieniędzy na rzecz podatków, pamiętaj, że większość z nich możesz odliczyć, np. wrzucając w koszty paliwo za tankowanie samochodu odejmiesz nieco podatku dochodowego i VAT.

Podsumowanie: podatek dochodowy (12-32%) + podatek VAT (8-23%) + składka zdrowotna (4,9-9%) = 24,9 – 64%

Jak wyceniać usługi i ofertować je dzięki SCCOT?

Podsumowując powyższe koszty, zyskamy kwotę 5200 złotych (1950 zł + 2700 zł + 550 zł).

Należy podkreślić, że może być ona znacznie niższa, jak i znacznie wyższa. Znamy zarówno przedsiębiorców, którzy mieszczą się w 3000 złotych miesięcznie, jak i takich, którym ledwie wystarcza 10.000 złotych. Powyższe wyliczenia traktuj jako poglądową średnią.

Zawsze pamiętaj o ponoszonych kosztach. Zwłaszcza jeśli jesteś podczas negocjacji z klientem.

Dobrą praktyką jest początkowe wycenianie usług tak, aby wyjść na zero. Dopiero później dolicz swój faktyczny zarobek. Dzięki temu nie pogubisz się w obliczeniach.

Wiemy, że realia prowadzenia firmy remontowo-budowlanej nie są kolorowe, a koszty wysokie.

Dlatego mamy dla Ciebie rozwiązanie, które jest darmowe.

Program do ofertowania SCCOT.

Dzięki niemu wygenerujesz atrakcyjne oferty handlowe, które przyniosą Ci mnóstwo klientów.

Naciśnij tutaj i otwórz firmę, nie martwiąc się o przypływ zleceń.

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

  • minimum nudnych formalności
  • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

  • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
  • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
  • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
  • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto