Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy, w tym instalatorzy wodno-kanalizacyjni. Często pada więc pytanie “ile kosztuje godzina pracy hydraulika?”. Odpowiedź tuż poniżej.

Stawka godzinowa hydraulika a forma zatrudnienia

Inną stawką godzinową będzie mógł pochwalić się hydraulik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a inną: prowadzący własną działalność gospodarczą. Przyjrzyjmy się różnicy.

 • Szacuje się, że hydraulik zatrudniony na etacie zarabia w granicach od 20 do 60 złotych za godzinę pracy. Oczywiście wiele zależy tutaj od jego przysłowiowego “fachu w ręku”, a także od warunków dyktowanych przez pracodawcę.
 • Hydraulik prowadzący własną działalność może mieć cennik w wysokości od 100 do nawet 300 złotych za godzinę pracy. Musi on bowiem pokryć koszty firmowe, takie jak podatki, ubezpieczenie, transport czy amortyzację narzędzi.

Instalator pracujący na etacie nie musi martwić się o odpowiednią wycenę usług — w końcu od tego jest pracodawca. Dlatego dzisiejszy wpis dedykujemy osobom prowadzącym własną firmę. Co należy wziąć pod uwagę wyceniając usługi hydrauliczne? Czy rozliczanie się za godzinę pracy zawsze jest optymalną opcją? Przyjrzyjmy się wszystkim kwestiom po kolei.

Ile kosztuje godzina pracy hydraulika i jakie czynniki na to wpływają

Wiesz już, ile kosztuje godzina pracy hydraulika (100 – 300 złotych). Zanim jednak przejdziesz do wyceny, spójrz na poniższe czynniki. Ich określenie pomoże Ci w ustaleniu konkretnej kwoty.

 • Lokalizacja. Miejsce, w którym mieszkasz lub prowadzisz działalność gospodarczą, ma duży wpływ na koszt usług. W dużych miastach, gdzie koszty życia są wysokie, stawki u hydraulików również są wyższe. To samo dotyczy obszarów, gdzie jest duży popyt na tego typu usługi. Dlatego mieszkając w Warszawie nie sugeruj się cennikiem z wiejskiej miejscowości. I na odwrót.
 • Transport. Wiele osób myli lokalizację z transportem — to błąd. Pierwsze w większym stopniu odnosi się do ponoszonych kosztów (np. wynajem lokalu stacjonarnego w dużym mieście), drugie natomiast określa odległość między Tobą a klientem. Bez względu na to, czy przejedziesz 20km w centrum Krakowa, czy na wsi — cena paliwa wyniesie tyle samo. Nie licząc stania w korkach.
 • Godziny pracy. Hydraulicy często wykonują pracę poza standardowymi godzinami, np. w niedzielny wieczór. To logiczne: gdy u klienta awaria odpływu w toalecie zdarzy się w święto, to nie będzie on czekał kilku dni na zwykły dzień roboczy. Przygotuj się na taką sytuację i miej w zanadrzu kilka cenników, m. in.: standardowy, wieczorowy / nocny, weekendowy oraz świąteczny.
 • Złożoność zadania. Tej kwestii przyjrzymy się szczegółowo w następnej części. Na ten moment musisz wiedzieć, że trudność zadania nie zawsze jest równa czasowi wykonania. Za złożoną usługę powinieneś jednak kasować więcej, gdyż 1) wymagane jest Twoje większe doświadczenie i kwalifikacje, oraz 2) prawdopodobnie będziesz musiał użyć droższych materiałów i narzędzi.

Musisz więc odpowiedzieć sobie na pytania gdzie, kiedy i co. Za moment przedstawimy najczęstsze czynności wykonywane przez hydraulików razem z widełkami cenowymi. Jeśli prowadzisz firmę na wsi, w regularnych godzinach, a od klienta dzielą Cię 2 kilometry — wybierz dolny zakres widełek. Jeżeli jednak prowadzisz firmę we Wrocławiu, działasz w godzinach nocnych, a klient mieszka 10 kilometrów dalej — wybierz górny zakres.

Popularne usługi świadczone przez hydraulików (z cenami)

Miej na uwadze, że poniższe widełki są tylko orientacyjne. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami — pomożemy Ci w wycenie Twojego zlecenia.

 1. Montaż i wymiana baterii łazienkowej / kuchennej: 100 – 300 zł (za usługę)
 1. Naprawa nieszczelności kranu / baterii: 50 – 200 zł (za usługę)
 1. Montaż i wymiana umywalki: 200 – 500 zł (za usługę)
 1. Naprawa spłuczki w toalecie: 100 – 300 zł (za usługę)
 1. Montaż i wymiana wanny lub kabiny prysznicowej: 300 – 1000 zł (za usługę)
 1. Instalacja lub wymiana bojlera / termoobiegu: 400 – 1500 zł (za usługę)
 1. Przegląd i konserwacja systemu ogrzewania: 200 – 500 zł (za usługę)
 1. Odpowietrzanie kaloryferów: 50 – 200 zł za kaloryfer (za usługę)

Pewnie zauważyłeś, że wszystkie powyższe usługi zostały wycenione za usługę, a nie godzinę pracy (jak to miało miejsce na początku wpisu). To dlatego, że roboczogodzina lepiej sprawdza się podczas bardziej czasochłonnych zadań, takich jak np. naprawa lub wymiana rur czy instalacja centralnego ogrzewania. Możesz jednak zastanawiać się: dlaczego?

Rozliczenie za godzinę pracy hydraulika czy za usługę?

Ogólna zasada jest prosta: rozliczenie za usługę w przypadku zadań o krótkim czasie trwania, rozliczenie za godzinę w przypadku bardziej rozłożonych w czasie zadań.

 • Rozliczenie za wykonaną usługę świetnie sprawdzi się w przypadku montażu umywalki, naprawy kranu czy odpowietrzenia kaloryferów. To proste zadania, trwające zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Zastosowanie stawki godzinowej miałoby tutaj niewiele sensu.
 • Rozliczenie za godzinę pracy jest idealne w przypadku skomplikowanych prac, gdzie ciężko przewidzieć czas ich zakończenia. Są to zwykle duże projekty instalacyjne czy diagnoza i naprawa nieoczywistych problemów. Roboczogodzina zapewni uczciwe wynagrodzenie za poświęcony czas.

Zastanów się więc, czy Twoje zlecenie jest na tyle proste, abyś był je w stanie wycenić z góry. Jeśli po drodze może pojawić się sporo komplikacji — zaproponuj stawkę godzinową, którą ustaliliśmy na początku (100 – 300 złotych).

Ile kosztuje godzina pracy hydraulika — badanie konkurencji

Ustalenie stawek za godzinę pracy hydraulika to skomplikowanie zadanie. Problem możesz mieć zwłaszcza, jeśli prowadzisz firmę od niedawna. Wtedy możesz zasugerować się konkurencją.

 • Warto badać konkurencję prowadząc jakikolwiek biznes, nie tylko hydrauliczny. Dzięki temu lepiej zrozumiesz rynek (stawki typowe dla branży) oraz poziom prezentowanych usług. To ułatwi Ci bycie konkurencyjnym, gdyż Twoje stawki będą przybliżone do cen innych firm. Będziesz też wiedział, na jakie stawki powyżej średniej rynkowej możesz sobie pozwolić w przypadku usług hydraulicznych premium.
 • Nie warto opierać się tylko na cenach konkurencji. Pamiętaj, że najważniejsze są Twoje rzeczywiste koszty. Aby biznes był rentowny, na pierwszym miejscu powinieneś stawiać swoje własne potrzeby, a dopiero później konkurencję. Jeśli oferujesz usługi, które nie są powszechne w branży, sugerowanie się cenami konkurencji może prowadzić do niedoceniania wartości, którą dostarczasz.

W skrócie: możesz śmiało sugerować się cenami konkurencji. Zwłaszcza, jeśli poziom i zakres waszych usług jest podobny. Nie opieraj się jednak tylko i wyłącznie na tym. Zamiast tego skup się na podnoszeniu swojej wartości rynkowej (a co za tym idzie — stawek).

Wycena usług hydraulicznych w aplikacji SCCOT

Jesteś hydraulikiem i zastanawiasz się, ile warta jest godzina Twojej pracy? A może trafiło Ci się nietypowe zlecenie, którego nie jesteś w stanie wycenić?

Jako zespół SCCOT stworzyliśmy aplikację, dzięki której w łatwy sposób przygotujesz kosztorys swoich usług i wygenerujesz atrakcyjną ofertę handlową dla swoich klientów.

Zaufało nam już mnóstwo przedsiębiorców zajmujących się hydrauliką. Skorzystaj z naszego programu do ofertowania już teraz, całkowicie bezpłatnie — odnośnik znajdziesz pod tym artykułem.

Pozdrawiamy!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto