Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Planujesz rozwinąć swoją działalność budowlaną? W takim razie może nurtować Cię kwestia, jaką jest wycena remontu mieszkania. Klientów na ten typ usługi jest sporo, jednak spora jest też konkurencja na rynku. Jak nie przesadzić z ceną?

3 rodzaje remontów i ich wpływ na wycenę

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, to określenie rodzaju Twojej pracy. Z definicji, remont to “przywrócenie wartości użytkowej obiektu”. Tylko, że nie informuje nas to o niczym szczególnym. Może być nim bowiem zarówno przyklejenie tapety na ścianę, jak i skomplikowana wymiana instalacji elektrycznej. Dlatego wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje remontów. Przyjrzyjmy się im.

1. Remont kosmetyczny

Ten rodzaj remontu obejmuje drobne prace, jak np.:

 • malowanie ścian,
 • wymiana tapet,
 • szlifowanie i lakierowanie podłóg,
 • modernizacja oświetlenia.

Koszty materiałów są relatywnie niskie. Podobnie powinno być z robocizną, gdyż nie są to szczególnie wymagające czynności. Wycena remontu mieszkania o powierzchni 50m2 może w takim przypadku wynieść około 20.000 – 40.000 PLN.

2. Remont generalny (kapitalny)

Tutaj zajmujemy się znacznie bardziej angażującymi pracami. W grę wchodzi:

 • wymiana okien,
 • wymiana instalacji elektrycznej,
 • wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • przekształcanie układu pomieszczeń,
 • remont generalny łazienki,
 • remont generalny kuchni.

Koszty remontu generalnego są zdecydowanie wyższe nie tylko z powodu kosztów materiałów, ale też większego wkładu sił ze strony fachowców. W przypadku “kapitalki”, dla mieszkania o powierzchni 50m2 koszty mogą wynieść od 100.000 do 200.000 PLN.

3. Remont połączony z modernizacją

To połączenie prac kosmetycznych, generalnych i wprowadzania nowych rozwiązań. Przykładowo:

 • systemów smart home,
 • ogrzewania podłogowego,
 • instalacji solarnych.

Taka usługa jest siłą rzeczy najdroższa, dlatego decyduje się na nią mniej klientów. Jest to też najcięższy typ remontu do wyceny, gdyż potrzebna jest wiedza z pokrewnych branż. Oszacujmy jednak, że dla mieszkania o powierzchni 50m2 koszty oscylują w granicach 150.000 – 300.000 PLN.

Wycena remontu mieszkania — materiały i robocizna

Warto dokonać podziału wyceny na materiały i robociznę. Wielu przedsiębiorców próbuje załatwić sprawę “zbiorczo”, przez co kosztorys staje się zupełnie odrealniony. Spójrz poniżej, jak się za to wszystko zabrać.

Kalkulacja kosztów materiałów

Wydaje się, że nie ma niczego prostszego. Wystarczy przygotować spis potrzebnych materiałów, podać szacunkowe ceny, a następnie je ze sobą zsumować. To niestety za mało.

 • Po pierwsze: nigdy nie możesz być pewien, ile materiałów będzie Ci potrzebnych. Zawsze rezerwuj więc około 20% dodatkowego budżetu “materiałowego” na nieoczekiwane koszty.
 • Po drugie: posługiwanie się szacunkowymi cenami to kiepski pomysł. Inflacja sprawia, że materiały drożeją. A ty nie możesz stać w miejscu. Jeśli pomylisz się o złotówkę na każdej pozycji, to sumarycznie możesz stracić nawet kilkaset złotych.
 • Po trzecie: nie wliczasz kosztów ukrytych. Po większą ilość materiałów będziesz musiał wybrać się samochodem dostawczym. A wszyscy wiemy, jakie są ceny paliw. Uwzględnij je w koszty materiałów, tak samo jak swój czas poświęcony na zakupy.

Jak widzisz — nie potrzeba wiele, aby skalkulować swoje koszty. Po prostu poświęć godzinę swojego wolnego czasu. I pamiętaj, aby nie wyceniać niczego “na oko”.

Koszt usług remontowych

Nadszedł więc czas na Twój czas, doświadczenie i umiejętności. To dla wielu najcięższy moment przy obliczaniu kosztów. Usług remontowych jest co prawda całe mnóstwo, jednak przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

 • Malowanie. Cena za metr kwadratowy oscyluje w granicach 10 – 20 PLN. Obejmuje to przygotowanie ściany (szpachlowanie, gładź) i nałożenie dwóch warstw farby. Mowa tutaj oczywiście o prostych pomieszczeniach, bez skomplikowanych aranżacji.
 • Tapetowanie. Stawka za metr kwadratowy zazwyczaj wynosi około 15 – 25 PLN. Wstępne przygotowanie ścian w cenie. Jeżeli tapeta jest szczególnie trudna do nałożenia, cena powinna proporcjonalnie wzrosnąć. Zdarza się to jednak dość rzadko.
 • Usługi hydrauliczne. To ogólne określenie, dlatego rozsądniej będzie przyjąć stawkę godzinową 100-150 PLN. Im więcej roboczogodzin, tym większego możesz udzielić rabatu. Hydraulicy muszą mieć przysłowiowy “fach w ręku”, dlatego nie bój się podawania wyższych cen.
 • Usługi elektryczne. Podobnie, jak w przykładzie powyżej: stawka godzinowa to 100 – 150 PLN. Istnieje jednak sporo czynności (zarówno hydraulicznych, jak i elektrycznych) które rozsądniej wycenić zadaniowo, niż godzinowo. Ostateczny wybór należy do Ciebie.
 • Montaż podłóg. Wyłożenie mieszkania panelami podłogowymi to cena w okolicy 20 – 40 PLN za metr kwadratowy. Gdyby zamienić panele płytkami podłogowymi, to cena mogłaby wzrosnąć nawet do 80 PLN. Weź pod uwagę też równość powierzchni.

Czynności remontowe moglibyśmy wymieniać w nieskończoność, jednak powyższe przykłady powinny pokazać Ci panujące standardy cenowe. W razie wątpliwości zawsze możesz rozejrzeć się wśród cenników konkurencji. Jednak koniecznie wybierz firmę, która prezentuje podobną jakość usług!

Dodatkowe wydatki związane z remontem mieszkania

Oprócz kosztów materiałów i usług, remont może przynieść Ci też nieoczekiwane wydatki dodatkowe. Oto kilka przykładów z brzegu, które warto wziąć pod uwagę:

 • Koszt utylizacji odpadów. To oczywiste, że remont generuje odpady. Jednak niewielu początkujących biznesmenów zawraca sobie tą kwestią głowę. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, wynajmij kontener na śmieci lub umów się z firmą zajmującą się wywożeniem odpadów. Oczywiście całość dodaj do swojej wyceny.
 • Koszt wydania pozwolenia. W zależności od zakresu prac remontowych, możesz być zmuszony do uzyskania dokumentacji. Cena jest różna (decydują o tym przepisy lokalne), choć z reguły niewielka. Mimo wszystko jest to Twój dodatkowy koszt, ale przede wszystkim: poświęcony czas. Uwzględnij to.
 • Koszt projektu. Jest to usługa opcjonalna, jednak coraz częściej spotykana. Zwłaszcza, jeśli natrafiłeś na klienta premium, który wymaga, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wtedy skontaktowanie się z architektem wnętrz lub projektantem będzie istnym must-have. Jednak to dodatkowy koszt i czas z Twojej strony.

Nawet, gdy kilka razy przeanalizujesz swoje zlecenie od góry do dołu, nadal możesz coś przeoczyć. Zostaw więc sobie zapasowy budżet o wysokości 5-10% wartości całej usługi, a będziesz mógł pracować spokojnie.

Wycena remontu mieszkania a przesadne oszczędzanie

Wielu przedsiębiorców, aby “uatrakcyjnić” swoją ofertę, decyduje się na oszczędzanie na materiałach budowlanych. “Mniejszy wydatek = niższa cena zaproponowana klientowi = więcej klientów chętnych do współpracy”. Jeśli w parze z małą ceną materiałów idzie też ich słaba jakość, to kiepski pomysł.

Tańsze materiały budowlane są na ogół mniej trwałe i szybciej się zużywają. Nie prezentują się też tak dobrze, jak droższe odpowiedniki. Nawet mniej wprawione oko klienta dostrzeże takie mankamenty, a to negatywnie odbije się na Twoim wizerunku profesjonalisty. Korzystaj więc z jakościowych materiałów, a taka inwestycja zwróci Ci się z nawiązką.

Stwórz ofertę remontu mieszkania, która wygra rynek

Jako zespół SCCOT specjalizujemy się w ofertowaniu. Pomagamy też w przygotowywaniu optymalnych wycen, zarówno dla zwykłych klientów, jak i tych premium.

Stworzyliśmy darmową aplikację, w której przygotujesz atrakcyjne oferty handlowe. Zaufało nam już wiele firm budowlanych i remontowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Pod tym wpisem znajdziesz odnośnik do założenia darmowego konta. Zapraszamy!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto