Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Dziś nadeszła kolej na osoby, które zawodowo zajmują się stapianiem i zestalaniem materiałów. Ile zarabia spawacz na godzinę? Czy między etatem a własną działalnością jest duża różnica? Odpowiedzi poniżej, zapraszamy!

Ważna uwaga: artykuł ten publikujemy w lipcu 2023 roku. Wszystkie informacje o stawkach odnoszą się do tej właśnie daty.

Ile zarabia spawacz na godzinę na etacie?

Widełki zarobkowe dla spawaczy są dość spore. Jak podaje portal talent.com — średnie wynagrodzenie plasuje się w okolicach 48.000 złotych rocznie, co w przeliczeniu daje nieco ponad 24.50 złotych na godzinę. Sporo?

Wiedząc, że w tygodniu mamy 40 roboczogodzin, to w 4 tygodnie (miesiąc) spawacz zarobi przynajmniej 24.50 x 40 x 4 = 3.920 złotych na rękę.

Ta statystyka pokrywa się z danymi podawanymi przez inny serwis — wynagrodzenia.pl. Tutaj wyczytać możemy, że mediana zarobkowa dla spawacza to około 4.000 złotych na rękę miesięcznie.

Początkujący spawacz a doświadczony spawacz

Pamiętaj jednak, że średnia to tylko średnia, a statystycznie człowiek i pies mają po 3 nogi. Olbrzymią rolę w zarobkach spawacza odgrywa jego doświadczenie i to wokół niego oscylują zarobki na etacie.

Osoba początkująca prawdopodobnie zacznie od kwoty mniej więcej 3.000 złotych na rękę, czyli nieznacznie powyżej minimalnej krajowej. Z kolei doświadczony fachowiec może pochwalić się nawet dwukrotnie wyższymi zarobkami. Wypłata o sumie +5000 złotych netto dla spawaczy-specjalistów jest normą i raczej nikogo nie dziwi.

Rodzaje spawania a różnice w zarobkach na godzinę

Na zarobki spawacza wpływa nie tylko jego doświadczenie i przysłowiowy fach w ręku, ale też wykorzystywana przez niego technika spawania. Na logikę: im bardziej jest ona niszowa, tym większa będzie wypłata.

Do technik spawania zaliczamy na przykład MIG / MAG, TIG, MMA czy FCAW. Całkiem niezłymi zarobkami odznaczają się spawacze aluminium oraz spawacze gazowi.

W ramach ciekawostki: najbardziej dochodową specjalizacją jest spawanie podwodne, gdzie nierzadko zarabia się od 10.000 złotych miesięcznie wzwyż. Jednak spodziewamy się, że nikt czytający ten artykuł nie ma w planach wskakiwać w skafander do nurkowania 🙂.

Rzeczywiste wypowiedzi spawaczy o zarobkach

Portal wynagrodzenia.pl zaznacza, że podawane przez niego kwoty są orientacyjne. To zrozumiałe: jest zbyt dużo zmiennych, aby rzucać na lewo i prawo “dokładnymi” liczbami.

Co jednak na ten temat mają do powiedzenia prawdziwi spawacze?

 • Zarobki powyżej 5.000 złotych na rękę są jak najbardziej możliwe. Oczywiście bez nadgodzin, pracując 40h w tygodniu.
 • Samo ukończenie kursu to tylko papier, który nie gwarantuje wysokich zarobków. Znacznie ważniejsze jest samodzielne doszkalanie się.
 • Nie należy zatrzymywać się tylko na podstawach. Jedynie specjalizacja (np. aluminium, miedź) otwiera furtkę do lepszej stawki godzinowej.

Powyższe wypowiedzi zaczerpnęliśmy z forów internetowych.

Etat kontra własna działalność gospodarcza

Przy firmie sprawa znacznie bardziej się komplikuje. O ile w przypadku pracy etatowej możemy posługiwać się wygodną statystyką i średnią rynkową, o tyle przy działalności gospodarczej zarobki są zbyt ekstremalnie zróżnicowane.

Dlaczego? Ponieważ w biznesie nie istnieje pojęcie “wypłata”. Przedsiębiorca zarobi tyle pieniędzy, ile zapłacą mu jego klienci.

Może więc zdarzyć się, że początkujący spawacz-biznesmen przez pierwsze miesiące będzie wychodził na przysłowiowe zero. Z kolei osoba bardziej doświadczona w świecie przedsiębiorców już na początku będzie mogła pochwalić się pięciocyfrową pensją.

Ile zarabia spawacz na godzinę z własną firmą?

Załóżmy jednak, że spawacz prowadzący własną firmę zarabia od 50 do 200 złotych za godzinę pracy. Wiemy, że to szeroki zakres, jednak trzeba uwzględnić różne rodzaje zleceń — od prostych prac konstrukcyjnych po bardziej skomplikowane projekty.

Wówczas, przy standardowym tygodniu pracy (40 godzin), miesięczne zarobki mogą wynosić od 8.000 do nawet 32.000 złotych. Oczywiście słowo “zarobki” należy wziąć w cudzysłowie, gdyż nie odjęliśmy jeszcze kosztów firmowych.

Od czego zależą zarobki spawacza z własną firmą?

Pensja spawacza-przedsiębiorcy zależy od mnóstwa zmiennych. Wymieńmy jednak najistotniejsze z nich.

 • Doświadczenie i umiejętności. Czyli podobnie, jak przy pracy na etacie. Jeśli spawacz nie będzie miał fachu w ręku, to niezadowoleni z jego usług klienci zaczną odchodzić. To wszystko będzie skutkować coraz niższymi zarobkami. Wolimy jednak patrzeć na tę lepszą stronę medalu: wysokie doświadczenie i ciągłe doszkalanie się to niemal gwarancja satysfakcjonującej pensji.
 • Lokalizacja. To czynnik, który jest mieczem obosiecznym. Z jednej strony w dużych miejscowościach spawacze pozwalają sobie na wyższe cenniki usług, z drugiej jednak — koszt np. wynajęcia lokalu może być kosmiczny. Idealnym rozwiązaniem byłoby świadczenie usług na terenie dużego miasta, jednocześnie mieszkając w mniejszej miejscowości. Jak widzisz — kwestia lokalizacji nie jest jednoznaczna.
 • Popyt i podaż. Jeśli w danym obszarze jest dużo ofert pracy dla spawaczy lub kontrahentów zamawiających ich usługi, to przedsiębiorca może liczyć na wielu klientów. A co za tym idzie: na wyższe zarobki. Jeżeli jednak podaż przerasta popyt, a konkurencja wśród spawaczy jest ogromna przy jednocześnie niskiej ilości klientów — wtedy zarobki będą niższe. No, chyba że wyprzedzi się konkurencję.

Ale o tym, jak być ponad konkurencją dzięki skutecznym ofertom handlowym przeczytasz tutaj: darmowy program do ofert SCCOT.

Jakie koszty ponoszą spawacze ze swoją firmą?

Działalność to nie tylko zarobki, ale przede wszystkim (niestety) koszty. Spawacze często muszą mierzyć się z poniższymi.

 • Kupno i utrzymanie sprzętu. Na przykład spawarki, hełmy spawalnicze, rękawice, odzież ochronna, stoły do spawania czy materiały eksploatacyjne (druty, elektrody, gazy ochronne). Sprzętu nie wystarczy kupić jednorazowo, ale trzeba w niego inwestować praktycznie bez końca.
 • Koszty lokalu i samochodu. Własny lokal nie jest koniecznością, ale gdy już się pojawi — to jest dość sporym kosztem dodatkowym. Przedsiębiorcy niestety płacą wyższe rachunki. Podobnie drogo jest z samochodem (mechanik, paliwo, ubezpieczenie). W rok uzbiera się spora suma.
 • Zatrudnienie pracowników. Spawacze “kontraktowi” (na wzór freelancerów) nie muszą się tym martwić — działają bowiem w pojedynkę. Jednak przedsiębiorcy, którzy planują rozwinąć swoją firmę usługową na szerszą skalę, będą musieli zatrudnić pracowników. A to prawdopodobnie największy wydatek.

Pozwolimy sobie pominąć kwestie związane z marketingiem (pozycjonowanie strony internetowej, kampanie reklamowe) oraz z księgowością (podatki, składki społeczne, ubezpieczenie zdrowotne), gdyż jest to punkt wspólny dla wszystkich przedsiębiorstw.

Stawka godzinowa u spawacza czy cennik za zlecenie?

Cennik za zlecenie u spawacza jest bardziej przejrzysty dla klienta. Już na samym początku wie on bowiem, ile zapłaci za usługę. Z kolei stawka godzinowa jest wygodniejsza dla przedsiębiorcy, gdyż za pracę dłuższą, niż przewidywano, otrzyma odpowiednio wyższe wynagrodzenie.

Oba modele mają swoje plusy i minusy. Na ogół spawacze stosują kombinację: używają cennika za zlecenie w przypadku prostych i rutynowych prac, a stawek godzinowych przy tych bardziej skomplikowanych i trudnych do przewidzenia usługach.

Wyceń swoje usługi spawalnicze w aplikacji SCCOT

Jesteś spawaczem na początku swojej drogi biznesowej? Masz kłopot z wycenianiem usług? Spokojnie, to dość powszechny problem. W końcu: jak działać na satysfakcjonujących stawkach, gdy dookoła jest mnóstwo konkurencji zaniżającej ceny?

Odpowiedź jest prosta: musisz być od nich lepszy. Jednak nie tylko w usługach, ale też w ofertowaniu. Jako zespół SCCOT stworzyliśmy aplikację, dzięki której w łatwy sposób wygenerujesz atrakcyjne oferty handlowe dla swoich klientów i zwrócisz na siebie ich uwagę.

Zaufało nam już mnóstwo zawodowych spawaczy. Chcesz dołączyć do ich grona? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji, która ułatwi Ci zdobywanie klientów i mnożenie zysków.

Zapraszamy do rejestracji, odnośnik pod artykułem!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto