Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Ile można zarobić, montując pompy ciepła? Czy warto zainteresować się tym sektorem OZE? Poniżej omawiamy, jakie czynniki wpływają na zarobki w tej branży, porównujemy, ile zarabia monter pomp ciepła a ile serwisant, a także rysujemy perspektywy na przyszłość branży OZE. Kawa w dłoń i zaczynamy! ☕

Ile zarabia monter pomp ciepła
Branża OZE coraz bardziej przybiera na znaczeniu — ale czy wraz z tym idą wysokie zarobki monterów?

Ile zarabia monter pomp ciepła — konkretne liczby

Tradycyjnie, na samym początku przyjrzyjmy się konkretnym widełkom zarobkowym.

 • Miesięczne zarobki monterów pomp ciepła mogą zaczynać się od około 3.500 – 4.000 złotych brutto dla początkujących i sięgać nawet do 7.000 – 9.000 złotych brutto dla osób z większym doświadczeniem i specjalistycznymi uprawnieniami.

Dlaczego przedział jest aż tak spory? Tutaj należy postawić klasyczne “to zależy”. 🙂

Co wpływa na zarobki monterów pomp ciepła?

Możemy wymienić przynajmniej 3 czynniki, które wpływają na wysokość zarobków instalatorów:

 • Doświadczenie. Czyli bez niespodzianek: im dłużej pracujesz w branży OZE, na tyle wyższe wynagrodzenie możesz liczyć. Oczywiście wraz z nim w parze powinna iść też konkretna wiedza techniczna i umiejętność jej wykorzystania w praktyce.
 • Specjalizacja. Jeśli znasz się tylko na montażu powietrznych pomp ciepła, to Twoje zarobki zatrzymają się raczej przy dolnej granicy wcześniejszych widełek. Dużo wyższe wynagrodzenie zapewni Ci znajomość instalacji wodnych i gruntowych odpowiedników pomp.
 • Uprawnienia i certyfikaty. Zaczynając od tych bardziej popularnych (uprawnienia SEP, certyfikat F-gazowy), a kończąc na nieco mniej znanych (hydraulika i układy rurociągowe, montaż kolektorów słonecznych, automatyka budynkowa). Kursów jest mnóstwo i zwykle są one cenne w oczach pracodawcy, nawet te mniej związane z branżą OZE.

Dalej moglibyśmy wymienić lokalizację (w dużych miastach zarabia się więcej), sezonowość (zwiększony popyt na instalacje cieplne) czy ugruntowanie pozycji firmy na rynku.

Ile zarabia serwisant pomp ciepła i czym różni się od montera?

Zarobki serwisanta pomp ciepła na etacie oscylują w granicach 4.000 – 8.000 złotych brutto miesięcznie, choć niektóre portale podają wyższe widełki. Tutaj też wiele zależy od doświadczenia, specjalizacji i uprawnień kandydata.

Podczas gdy monterzy są odpowiedzialni głównie za instalację i montaż, serwisanci zajmują się głównie utrzymaniem, naprawami i ewentualnymi modernizacjami systemów. Oba zawody mogą wymagać podobnych certyfikatów i uprawnień, jednak monterzy częściej pracują na nowych projektach i w różnych lokalizacjach, podczas gdy serwisanci mogą mieć stałą bazę klientów i bardziej rutynowe zadania. 🔧

Ile zarabia monter pomp ciepła z własną firmą?

Zupełnie inną kwestią jest to, ile zarabia monter pomp ciepła z własną działalnością gospodarczą. Widełki bowiem, jak w każdej innej branży, mogą sięgać od “wychodzenia na zero” aż do kilkudziesięciu tysięcy.

 • Możemy jednak założyć, że miesięczne widełki zarobkowe monterów pomp ciepła z własną firmą mogą zaczynać się od około 6.000 – 10.000 złotych netto dla małej jednoosobowej działalności, a sięgać nawet do 25.000 – 50.000 złotych netto dla bardziej rozbudowanych firm z zespołem pracowników i dużą ilością zleceń.

Oczywiście nie oznacza to, że “chciwy przedsiębiorca” każdego miesiąca schowa do swojej kieszeni kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale nie zagłębiajmy się tutaj w specyfikę i koszty prowadzenia działalności gospodarczej, bo już nieraz poruszaliśmy ten temat na naszym blogu. 😉

Co wpływa na zarobki monterów pomp ciepła z własną firmą?

Podobnie, jak u monterów pomp ciepła na umowie o pracę, tak i u przedsiębiorców występują przynajmniej 3 czynniki wpływające na wysokość zarobków.

 • Liczba zleceń. To chyba najbardziej oczywisty czynnik: więcej klientów = wyższe zarobki. Ale w jaki sposób można zyskać więcej klientów? Tutaj w grę wchodzi dobry marketing, rekomendacje od zadowolonych osób, a dla mniej wprawionych w branży: dobry program do tworzenia ofert.
 • Rentowność zleceń. Warto to zaznaczyć: ważna jest nie tylko liczba zleceń, ale też zysk na każdym z nich. Osoba wykonująca 10 zleceń miesięcznie z rentownością na poziomie 1.000 złotych w rzeczywistości zarobi tyle samo, ile osoba wykonująca 1 zlecenie z zyskiem 10.000 złotych.
 • Skala działania. Firma bez zatrudnionych dodatkowych pracowników będzie zarabiać maksymalnie tyle, ile będziesz w stanie fizycznie obrobić w pojedynkę. Jeśli poszerzysz swoją skalę działania (zatrudnisz fachowców, zainwestujesz w sprzęt, zaplanujesz strategię marketingową), to wraz z biegiem czasu możesz liczyć na coraz wyższe zyski.

To bez wątpienia uproszczenie tematu własnej firmy montującej pompy ciepła, jednak nieco rozjaśnia to kwestię zarobków. Teraz, kiedy już wiesz, ile możesz zarobić na podstawie umowie o pracę i prowadząc własną firmę, możemy przejść do perspektyw przyszłościowych branży OZE. 🍃

Ile zarabia monter pomp ciepła w 2023 i za kilka lat?

W momencie tworzenia tego artykułu (2023 rok) przyszłość branży OZE i pomp ciepła kreuje się naprawdę dobrze. Oto 2 powody, które pozwalają nam sądzić, że za kilka lat zarobki monterów pomp ciepła będą jeszcze wyższe:

 • Regulacje prawne ze strony UE. Branża OZE nie tylko może się rozwinąć, ale jest też spora szansa, że będzie MUSIAŁA to zrobić. Polityka Unii Europejskiej przywiązuje bowiem dużo wagi do tzw. “zielonych rozwiązań” i często wymusza ekologiczne regulacje prawne na swoich państwach członkowskich. To z kolei sprawia, że zarówno rządy, jak i prywatne podmioty zwiększają inwestycje w OZE. A więcej pieniędzy w branży zazwyczaj oznacza wyższe zarobki dla fachowców. Nie zapominajmy też o dofinansowaniach, których jest co niemiara.
 • Rosnąca świadomość społeczeństwa. Jeszcze kilkanaście lat temu na słowo “ekologia” większość ludzi machała obojętnie ręką. Dziś reakcja często jest odmienna o 180 stopni, a mieszkańcy Unii Europejskiej coraz częściej martwią się o “zieloną przyszłość” następnych pokoleń. Czy to słuszne podejście, czy też nie: nie nam oceniać. Jesteśmy jednak przekonani, że dodatkowo zwiększy to popyt na montaż pomp ciepła, a fachowcy będą zarabiać więcej. Zresztą — jesteśmy w stanie to zaobserwować nawet dziś.

Monter pomp ciepła w 2023 roku zarabia od 3.500 do 9.000 złotych brutto na podstawie umowy o pracę, a w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nawet do 50.000 złotych netto. Nie trzeba być jednak jasnowidzem, aby przewidzieć, że w perspektywie kilku lat zarobki te dodatkowo wzrosną. 💲

Zarobki instalatorów pomp ciepła — podsumowanie

Wiesz już, ile zarabia monter pomp ciepła. Choć odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od czynników pobocznych — doświadczenia, specjalizacji, czy uprawnień — to dla początkujących zarobki oscylują w granicach 3.500 – 4.000 złotych brutto, natomiast dla bardziej doświadczonych fachowców mogą sięgnąć nawet 7.000 – 9.000 złotych brutto.

Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą w tej branży, to Twoje potencjalne zarobki mogą być znacznie wyższe. Co więcej, z uwagi na rosnące zainteresowanie „zieloną energią”, przyszłość w tej dziedzinie rysuje się w naprawdę jasnych barwach.

Masz problem ze znalezieniem klientów na montaż pomp ciepła?

Prowadzisz już własną firmę, ale masz problem ze zdobywaniem nowych klientów? Wcześniej podane kwoty nie odzwierciedlają Twoich faktycznych zarobków? Koniecznie sprawdź nasz program do ofertowania SCCOT, który wygeneruje dla Ciebie atrakcyjne oferty handlowe. Odwiedź naszą stronę główną (kliknij tutaj) i dowiedz się więcej!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto