Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Jaka jest różnica w zarobkach budowlańca między etatem a własną działalnością? Dlaczego niektórzy robotnicy zarabiają 3-, 4-, a nawet 5-krotnie więcej od swoich rynkowych konkurentów? I najważniejsze: czyli co możesz zrobić, aby poszerzyć swoje kompetencje i zacząć zarabiać więcej?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej, zapraszamy! ☕

Ile zarabia budowlaniec
Zarobki budowlańca w dużym stopniu uzależnione są od jego kompetencji

Ile zarabia budowlaniec na różnych formach zatrudnienia?

Na początku weźmy pod lupę kilka statystyk:

 • Mediana rynkowa w zarobkach budowlańców to 4.800 złotych brutto, czyli 3.600 złotych na rękę. Warto podkreślić, że mediana ≠ średnia — ta prawdopodobnie jest znacznie większa.
 • Tylko ¼ budowlańców zarabia poniżej 3.800 złotych brutto, czyli 2.900 złotych na rękę.
 • Ale też tylko ¼ budowlańców zarabia powyżej 6.000 złotych brutto, czyli 4.400 złotych na rękę.
 • Powyższe statystyki pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl, z aktualizacji ze stycznia 2023 roku. W momencie publikacji tego artykułu zarobki budowlańców są nieco większe.
 • Zakładamy, że badanie obejmowało tylko i wyłącznie budowlańców bez dodatkowych uprawnień. Wnioskujemy to po tym, że zarobki budowlańców-fachowców w rzeczywistości są dużo wyższe od podanych widełek.

Tak sytuacja rysuje się w przypadku umowy o pracę (ewentualnie — zlecenie). A jak wysokim “wynagrodzeniem” mogą pochwalić się budowlańce z własną działalnością gospodarczą?

 • Szacuje się, że budowlaniec z własną działalnością może zarabiać nawet powyżej 20.000 złotych. Rzecz jasna jest to kwota przed odliczeniem kosztów firmowych. Pamiętaj też, że przychód biznesu często jest kilka / kilkanaście razy mniejszy od jego dochodu.

Mimo wszystko — powyższe kwoty robią wrażenie. Jednak…

Dlaczego budowlaniec z własną firmą może zarabiać tak dużo?

Zarobki w branży budowlanej rosną w dość szybkim tempie. Jeszcze kilka lat temu zawód budowlańca kojarzył się z osobą z niskim wykształceniem i dwoma lewymi rękami. Dziś wszyscy wiemy, że jest to nieprawda (przynajmniej w większości przypadków 😉), a pensje budowlańców rosną.

W przypadku dużych biznesów właściciel firmy budowlanej może zarabiać powyżej 40.000 złotych. A to między innymi za sprawą:

 • Coraz większej ilości zleceń budowlanych.
 • Masowej modernizacji i unowocześnianiu budynków.
 • Nowym wymogom budowlanym ze strony Unii Europejskiej.
 • Zwiększenia budżetu na dotacje i dofinansowania na prace budowlane.

Jednak duża liczba zleceń na rynku nie oznacza, że wygrasz większość z nich. Aby tego dokonać, musisz skupić się na właściwym ofertowaniu, dzięki któremu zdobędziesz nowych klientów.

Oferty handlowe możesz tworzyć samodzielnie, inspirując się np. naszym wzorem.

Pisząc “darmowy” mamy na myśli “prawdziwie darmowy”. Bez podawania danych do karty kredytowej, bez ukrytych mikrotransakcji i bez irytujących reklam.

Jakie uprawnienia powinien mieć budowlaniec, aby zarabiać więcej?

Budowlaniec może zdobyć całe mnóstwo uprawnień, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy. Zamiast wymieniać wszystkie po kolei, skupimy się tylko na głównych kategoriach:

 • Uprawnienia drogowe. Pozwalają m.in. na kierowanie robotami budowlanymi związanymi z drogami publicznymi.
 • Uprawnienia elektryczne. Pozwalają m.in. na kierowanie robotami budowlanymi przy wykonywaniu sieci i instalacji elektrycznych.
 • Uprawnienia sanitarne. Pozwalają m.in. na kierowanie robotami budowlanymi z udziałem instalacji cieplnych, wentylacyjnych, gazowych i kanalizacyjnych.

Dalej wymienić możemy uprawnienia architektoniczne, hydrotechniczne, kolejowe, konstrukcyjno-budowlane, mostowe oraz telekomunikacyjne.

W wygodny sposób przeczytasz o tym na uprawnieniabudowlane.pl.

Jak zwiększyć swoje zarobki z budowy i remontów?

Robotnik budowlany może zwiększyć swoje zarobki na etacie dzięki:

 • Zdobyciu cennych uprawnień. To przełoży się na wyższe, lepiej opłacane stanowisko w firmie.
 • Przeprowadzce do większego miasta. W nich zarobki są znacznie większe, niż w mniejszych miejscowościach. Ale niestety to samo dotyczy kosztów życia.

Znacznie szersze pole do popisu ma w tej kwestii budowlaniec z własną firmą. On powinien skupić się na:

 • Optymalizacji kosztów firmowych, bez jednoczesnego obniżania jakości swoich usług.
 • Negocjacji cen z klientem, czyli na nie traceniu swoich pieniędzy w przypadku oszczędnych kontrahentów.
 • Tworzeniu skutecznych ofert handlowych, bo to właśnie dzięki nim najłatwiej jest zdobyć klienta bez wydawania pieniędzy na reklamę i marketing.

Darmowy program do tworzenia ofert handlowych i ofert budowlanych

SCCOT to aplikacja, w której za darmo stworzysz własną ofertę handlową. Wykorzystasz ją do wygrywania większej ilości ofert / przetargów i zdobycia nowych klientów, a co za tym idzie — pomnożenia swoich firmowych zysków.

Wielu naszych klientów działa w branży budowlanej / remontowej i to właśnie ona jest jednym z naszych priorytetów, jeśli chodzi o rozwój programu.

We wrześniu 2023 roku przeszliśmy na model free-to-use, czyniąc aplikację SCCOT całkowicie darmową — bez konieczności podpinania karty kredytowej i bez irytujących reklam.

Sprawdź możliwości naszego darmowego programu do tworzenia ofert.

Czy budowlanka to przyszłościowa branża?

Budowlaniec to zawód o dużym potencjale, ponieważ zawsze istnieje potrzeba na budowę i remont infrastruktury. W miarę rozwoju technologii i wzrostu populacji, popyt na specjalistów budowlanych będzie proporcjonalnie rósł. 

Jednak przyszłość tego zawodu może być kształtowana przez zmiany w technologiach budowlanych i wzrastające oczekiwania w zakresie zrównoważonego budownictwa. Ważne jest zatem, abyś rozwijał swoje umiejętności i dostosowywał się do zmiennych warunków rynkowych.

Ile zarabia budowlaniec — podsumowanie

Mediana rynkowa wynosi 4.800 złotych brutto, czyli 3.600 złotych na rękę. Dotyczy ona jednak budowlańców bez dodatkowych uprawnień. Fachowcy mogą zarabiać dwu-, a nawet trzykrotnie więcej.

Bardziej skomplikowana jest kwestia budowlańców z własną działalnością gospodarczą. Tutaj ciężko o jakiekolwiek zasady — choć zarobki w okolicach 20.000 złotych miesięcznie wcale nie są rzadkością.

Jeśli jesteś pracownikiem budowlanym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie — to zadbaj o ciągły rozwój. Zdobywaj cenne uprawnienia i bierz udział w certyfikowanych szkoleniach, a Twoje zarobki z czasem wzrosną.

Jeśli prowadzisz własną firmę, to skup się na optymalizacji kosztów, technikach negocjowania cen z klientem oraz na tworzeniu skutecznych ofert handlowych. Zrobisz to np. za pomocą aplikacji do ofertowania: odwiedź naszą stronę główną.

Pozdrawiamy, zespół SCCOT!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto