“Gdzie szukać zleceń budowlanych?” — to pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który działa w branży budowlanej. Sprawdź poniższą listę serwisów i przetargów, a także dodatkowe sposoby na zdobywanie zleceń.
Serwisy ze zleceniami budowlanymi
Najłatwiejszą opcją jest szukanie zleceń budowlanych na serwisach z ogłoszeniami. Zaliczamy do nich na przykład:
- OLX — najpopularniejszy w Polsce portal z ogłoszeniami, nastawiony nie tylko na usługi przedsiębiorców, ale także np. sprzedaż używanych wózków dziecięcych czy sprzętu AGD.
- Fixly — to z kolei serwis, który skupia się typowo na usługach. Znajdziesz na nim takie kategorie jak budowa domu, montaż i naprawa, remont, hydraulika, elektryka, malowanie czy projektowanie.
- Oferteo — kolejna propozycja strony dla firm. Fotowoltaika, pompy ciepła, remonty mieszkań, a także tytułowe zlecenia budowlane: każdego dnia lądują tutaj dziesiątki nowych ogłoszeń.
- Oferia — na temat tego serwisu krążą mieszanie opinie, jednak warto o nim wspomnieć. Znajdziesz tutaj nie tylko zlecenia budowlane, ale także z zakresu transportu czy mechaniki.
- Gratka — na sam koniec przykład uniwersalnego serwisu. Wyszukasz tutaj mieszkanie na sprzedaż, samochód osobowy, znajdziesz pracę, a także tytułowe zlecenia budowlane.
Ogromnym plusem serwisów ze zleceniami budowlanymi jest ich łatwy dostęp i różnorodność. Wystarczy założyć darmowe konto i już możesz przeglądać setki ogłoszeń. Na dodatek tego typu strony internetowe można liczyć w dziesiątkach, więc jest w czym wybierać.
Jakie są minusy serwisów ze zleceniami budowlanymi?
Mimo wszystko polecamy korzystać z serwisów ze zleceniami budowlanymi jako dodatek, a nie główne źródło pozyskiwania klientów. Oto 2 powody dlaczego:
- Łatwa dostępność = duża konkurencja. Serwisy ze zleceniami budowlanymi mają to do siebie, że większość użytkowników stanowią zleceniobiorcy, a nie zleceniodawcy. Na każde pojedyncze zlecenie zgłasza się po kilka / kilkanaście chętnych, a szanse na zostanie wybranym są bardzo niskie — w szczególności, gdy nie korzystasz z programu do tworzenia ofert.
- Brak ciągłości zleceń. Jedno wygrane zlecenie to jednokrotny zarobek. Serwisy z ogłoszeniami mocno dbają o prywatność między stronami, a próby “odnalezienia się” poza witryną często kończą się blokadą konta. Wiele serwisów (niekoniecznie tych wymienionych powyżej) utrzymuje się z prowizji pobieranych przy każdej transakcji, co równa się mniejszemu zarobkowi dla wykonawcy.
Strony ze zleceniami budowlanymi są świetne — ale nie możesz opierać się tylko na nich. Duża konkurencja i brak ciągłości zleceń sprawiają, że lepiej traktować je jako źródło dodatkowego zarobku.
Witryny z przetargami budowlanymi online
Na osobny podpunkt zasługują witryny z przetargami na roboty budowlane. Choć na pierwszy rzut oka są podobne do typowych serwisów ze zleceniami, to w rzeczywistości cechują się dużo większą profesjonalnością.
Najpopularniejsze witryny z przetargami budowlanymi to np.:
- Eurobudowa.pl.
- Przetargi.info.
- eGospodarka.pl.
- e-przetargi.eu.
Raczej nie ma sensu rozpisywać się o każdej z nich z osoba, bo wyglądają i działają bardzo podobnie. Wszędzie znajdziesz informacje o zleceniu, tytuł, a także termin składania ofert.
Dokładnie — ofert.
O ile na typowych serwisach z ogłoszeniami często wystarczy krótki opis i portfolio wykonawcy, o tyle w przypadku przetargów budowlanych w 99% przypadków wymagana jest profesjonalna oferta handlowa. Czyli dokument, który w atrakcyjny sposób przedstawia propozycję wykonania usługi.
Nigdy wcześniej nie tworzyłeś ofert handlowych?
Możesz zrobić to za darmo w naszym programie — naciśnij tutaj i sprawdź!
Referencje i poczta pantoflowa jako stałe źródło zleceń
Najtrudniej jest zacząć — gdy zdobędziesz już swoje pierwsze zlecenia budowlane, zadbaj o ich ciągłość. Bezpłatną opcją są referencje od klientów i tzw. poczta pantoflowa. Jak to zrobić?
- Po każdym wykonanym zleceniu poproś klienta o referencję. Może to być też pozytywny komentarz na Facebookowym fanpage’u czy 5 gwiazdek w mapach Google. Buduj swój autorytet już od początku, a zaufaj nam — przez kilka lat uzbiera się całkiem sporo pozytywów na Twój temat.
- Wykorzystaj siłę poczty pantoflowej. Klient, który dał Ci zlecenie budowlane, z pewnością zna osoby, którzy również mają takie zapotrzebowanie. Nie bój się poprosić o polecenie — jeśli wykonałeś swoje zlecenie fachowo, to nikt nie powinien Ci odmówić. Oczywiście zlecenia budowlane “z polecenia” dużo łatwiej zdobyć, niż aplikując na nie jako obcy wykonawca.
Wykonuj te 2 proste kroki, a Twój biznes będzie samonapędzającą się maszyną.
Ale nie bój się inwestycji w reklamę i marketing
Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś inwestować w reklamę i marketing.
Przede wszystkim — zainwestuj w estetyczną i responsywną stronę internetową. W dzisiejszych czasach fizyczne wizytówki odchodzą do lamusa, a ich miejsce zastępują witryny WWW.
W dalszej kolejności zwiększaj jej widoczność — za pomocą pozycjonowania i optymalizacji SEO. Jeśli będziesz zajmował wysokie pozycje w Google na popularne słowa kluczowe, to klienci sami będą do Ciebie przychodzić.
Możesz też postawić na social media marketing (czyli reklamowanie się np. na Facebooku, Instagramie), ADS’y (płatną reklamę) czy e-mail marketing (chociażby dzięki wysyłaniu newsletterów).
Powyższe wyrażenia są dla Ciebie obce? Więcej na ten temat rozpisaliśmy się tutaj: “Jak Pozyskać Nowych Klientów? — Usługi i Sprzedaż”.
W jaki sposób wygrywać zlecenia budowlane?
Znalezienie zlecenia budowlanego to dopiero połowa sukcesu (a nawet mniej). Później trzeba je jeszcze wygrać, a żeby to zrobić, trzeba mieć atrakcyjniejszą ofertę handlową niż konkurencja.
SCCOT to program, w którym nie tylko za darmo stworzysz ofertę, ale też w łatwy sposób będziesz kontrolował swoje projekty i zlecenia, stworzysz własną bazę danych oraz otrzymasz moduł CRM do zarządzania klientami.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Gdzie Szukać Zleceń Budowlanych? — podsumowanie
Aby znaleźć zlecenia budowlane masz 2 opcje:
- Serwisy ze zleceniami budowlanymi.
- Witryny z przetargami budowlanymi online.
Pierwszą z nich zalecamy traktować jako dodatkowe źródło dochodu, zaś opierać się na tej drugiej — czyli profesjonalnych przetargach. Z typowych serwisów ze zleceniami korzysta więcej osób, co przekłada się na wyższą konkurencyjność. Zleceniodawcy są tam też bardziej nastawieni na zysk, niż jakość — więc aby wygrać zlecenie często trzeba zaniżać cenę, co jest złą praktyką.
Gdy uda Ci się już “złapać” pierwsze zlecenia, zadbaj o:
- Zdobywanie referencji i pocztę pantoflową.
- Inwestycję w reklamę i marketing.
Dzięki temu będziesz zdobywał klientów zarówno drogą darmową, jak i płatną, co przełoży się na większą liczbę zainteresowanych.
Skorzystaj też z dobrego programu do tworzenia ofert, aby zwiększyć liczbę wygrywanych zleceń!
Pozdrawiamy, zespół SCCOT!