Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Ile zarabia monter fotowoltaiki? Od czego zależy wysokość jego zarobków? Czym się konkretnie zajmuje? Kto najlepiej sprawdzi się w tym zawodnie? I czy jest to przyszłościowe zajęcie?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie, zapraszamy! 

Ile Zarabia Monter Fotowoltaiki i Czym Się Zajmuje
Monter fotowoltaiki to przyszłościowy (i dobrze płatny) zawód — sprawdź, dlaczego!

Ile zarabia monter fotowoltaiki — własna firma i etat

Na początku porównajmy, ile zarabia monter fotowoltaiki z własną firmą i na etacie:

 • Monter fotowoltaiki zatrudniony na podstawie umowy o pracę (ew. umowy zlecenie) zarabia średnio 5.000 złotych brutto. Jednak osoby dopiero zaczynające działać w branży otrzymują stosownie niższe miesięcznie wynagrodzenie, w okolicach 3.500 złotych brutto.
 • Monter fotowoltaiki z własną firmą zarobi tym więcej, im bardziej rentowne są jego usługi i im więcej ma klientów — czyli biznesowy standard. Możemy jednak założyć, że miesięczne widełki zarobkowe zaczynają się w okolicy 5.000 złotych netto, a kończą na wielokrotności tej sumy.

Tak czy inaczej — powyższe kwoty są orientacyjne, a w wielu przypadkach należy postawić klasyczne “to zależy”. Faktem jest jednak, że bardziej doświadczeni i wykwalifikowani monterzy fotowoltaiki mogą zarabiać powyżej 10.000 złotych “na rękę”, bez względu na to, czy jest to etat, czy własna działalność. 🙂

Firmy działające w branży OZE mogą zarabiać znacznie więcej, jeśli tylko zainteresują się tworzeniem skutecznych ofert handlowych. Chcesz wygenerować darmowy dokument dla siebie?

Od czego zależy wysokość zarobków monterów fotowoltaiki?

W internecie mnóstwo jest ogłoszeń pracy na stanowisko “instalator fotowoltaiki”. Wynagrodzenia miesięcznie w nich zawarte wahają się od 5.000 złotych brutto, aż do 12.000 złotych brutto. Z czego wynika aż tak duża różnica? Oto kilka najważniejszych czynników:

 • Doświadczenie w zawodzie. Nie musi to być koniecznie doświadczenie w zakresie samej fotowoltaiki — mile widziane są również zdolności związane z instalacją urządzeń grzewczych oraz sanitarnych. Tak czy inaczej: im więcej będziesz umieć jako monter fotowoltaiki, na tym wyższą wypłatę możesz liczyć. Zasada ta sprawdzi się zarówno w pracy na etacie (wyższe stanowisko), jak i przy własnej działalności gospodarczej (więcej klientów, więcej poleceń).
 • Lokalizacja. Duże miasta to nie tylko większe koszty życia, ale też wyższe zarobki. Gdyby porównać, ile zarabia taki sam monter fotowoltaiki w Warszawie i w wiejskiej miejscowości, to różnica mogłaby być nawet dwukrotna. Duże miasto to więcej chętnych klientów, jednak też spora liczba konkurencji, dlatego trzeba stale podnosić poziom swoich usług. Ogromną zaletą jest też wiele miejsc pracy i spore zapotrzebowanie na fachowców o różnym poziomie doświadczenia.
 • Wielkość i rodzaj firmy. Firma zajmująca się montażem fotowoltaiki tylko dla osób prywatnych zarobi mniej, niż wielkie przedsiębiorstwo, które wyposaża w sprzęt OZE na przykład biurowce. Firmy działające na szerszą skalę mają z reguły większy budżet, a co za tym idzie — ich pracownicy otrzymują wyższe wypłaty. A jeśli firma świadczy dodatkowe usługi, np. montaż pomp ciepła (czyli działa kompleksowo), to zarobki mogą być jeszcze większe.

Bez względu na to, czy prowadzisz własną firmę, czy też jesteś monterem fotowoltaiki na etacie, to pamiętaj o tych 3 rzeczach: doświadczenie, lokalizacja i rodzaj usług.

Monter fotowoltaiki — na czym polega ta praca?

Monter fotowoltaiki, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych. Do jego obowiązków należy więc połączenie paneli solarnych z falownikiem i przyłączenie całego systemu do domowej instalacji elektrycznej. Dodatkowo monter może zajmować się też konserwacją i naprawą, jednak nie jest to odgórny wymóg.

Po zakończeniu instalacji monterzy przeprowadzają testy, aby upewnić się, że system działa poprawnie. Diagnozują potencjalne problemy i dokonują ewentualnych napraw. Monterzy mogą być też odpowiedzialni za sporządzanie dokumentów związanych z instalacją, czyli schematów, raportów serwisowych i gwarancji.

Kto najlepiej sprawdzi się jako monter fotowoltaiki?

Warto podkreślić, że instalowanie fotowoltaiki to nie praca dla każdego. Bardzo ważne są tutaj, wbrew pozorom, zdolności interpersonalne — w końcu to monter paneli będzie miał bezpośredni kontakt z klientem, możliwe nawet, że będzie to pierwsza styczność w historii firmy. Dalej na liście mamy prawo jazdy — panele fotowoltaiczne w 99% przypadków są transportowane bezpośrednio przez monterów, więc bez zdolności kierowania samochodem może być kiepsko. A skoro jesteśmy już przy uprawnieniach, to nie obejdzie się też bez wyrobienia certyfikatu UDT oraz uprawnień SEP w kategorii E i D.

Nie bez znaczenia jest też sprawność fizyczna — aby wspiąć się na dach i zamontować ważące ponad 20kg panele fotowoltaiczne, trzeba odznaczać się niemałym poziomem siły. Monter pod żadnym pozorem nie może też bać się wysokości, a także nie może mieć kłopotów z zachowaniem równowagi. Na samym końcu pojawiają się ogólniki, takie jak punktualność, dobra praca w zespole czy efektywne planowanie czasu.

Czy monter fotowoltaiki to przyszłościowy zawód?

Publikujemy ten artykuł w 2023 roku, więc ocenimy ten temat z perspektywy “naszych czasów”. Przyszłość fotowoltaiki (i całej branży OZE) kreuje się bardzo dobrze i mamy nadzieję, że ten trend utrzyma się jak najdłużej. Jednak aby nie pozostać gołosłownym, podamy 2 argumenty na poparcie naszej tezy:

 • Świadomość społeczeństwa rośnie. Gdyby cofnąć się wstecz o jakieś 20 lat i spytać przypadkowego człowieka, jakie jest jego podejście do ekologii, to zapewne jego odpowiedź nie miałaby pozytywnego wydźwięku. Jednak dziś, w 2023 roku, coraz więcej mieszkańców Unii Europejskiej martwi się o tak zwaną “zieloną przyszłość” następnych pokoleń. To sprawia, że inwestycje w panele solarne i pompy ciepła trwają w najlepsze. A do bardzo dobry znak dla monterów fotowoltaiki.
 • Tak dyktuje Unia Europejska. Bycie przyjaznym wobec środowiska jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem — a przynajmniej do tego dąży polityka UE. Jako przykład może posłużyć pomysł, aby od 2026 roku na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni ponad 250m2 musiała być zamontowana fotowoltaika. Tego typu pomysłów jest znacznie więcej, i choć wiele z nich zapewne zostanie porzuconych, to w powietrzu czuć, że branża OZE będzie coraz bardziej przybierać na znaczeniu.

Monter fotowoltaiki w 2023 roku zarabia od 3.500 złotych brutto aż do ponad 10.000 złotych brutto. A wszystko wskazuje na to, że w przyszłych latach stawka ta może dodatkowo wzrosnąć 💲

Ile zarabia monter fotowoltaiki i czym się zajmuje — podsumowanie

Rynek OZE, w tym fotowoltaiki, dynamicznie się rozwija, dzięki czemu praca montera jest bardzo przyszłościowym zawodem. Zarobki w tej branży wahają się od 3.500 złotych brutto dla początkujących pracowników do ponad 10.000 złotych brutto dla doświadczonych fachowców, a jest spora szansa, że w przyszłych latach wypłaty będą jeszcze wyższe. I nie mówimy tutaj o inflacji 😉

Jeśli zajmujesz się instalowaniem fotowoltaiki i prowadzisz własną firmę, to sprawdź nasz darmowy program do tworzenia ofert handlowych. Dzięki niemu wygenerujesz przejrzyste dokumenty, które zdobędą dla Ciebie klientów i zarobią pieniądze.

Pozdrawiamy, zespół SCCOT!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto