Skorzystaj z programu do ofertowania 

zupełnie za darmo

Z kosztorysowaniem robót budowlanych jest trochę jak z robieniem zakupów na cały tydzień. Bez przygotowanej listy na bank o czymś zapomnisz i będziesz musiał kombinować “na szybko”. Lepiej jest więc się przed tym zabezpieczyć i przygotować sobie (oraz klientowi) dobry kosztorys budowlany.

Kosztorysowanie robót budowlanych
Warto przyłożyć się do kosztorysowania, zwłaszcza w budowlance.

Czym jest kosztorysowanie robót budowlanych?

Kosztorysowanie robót budowlanych, jak sama nazwa wskazuje, polega na oszacowaniu kosztów związanych z realizacją danego zlecenia budowlanego. Uwzględnia się w nim materiały, robociznę, a także amortyzację sprzętu i maszyn.

Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że Twój klient daje Ci zlecenie — budowę domu. Nie masz jednak pojęcia, ile pieniędzy wziąć za tę usługę, dlatego przygotowujesz kosztorys robót budowlanych i uwzględniasz w nim wszystkie elementy, które wymieniliśmy wcześniej. Z dokumentu jasno wyniknie, ile całość będzie Cię kosztować, dzięki czemu przygotujesz dla swojego klienta lepszy cennik.

Kosztorysowanie robót budowlanych to też świetny wstęp do stworzenia oferty budowlanej — o której szerzej rozpisaliśmy się tutaj.

Co powinien zawierać kosztorys budowlany?

Dobry kosztorys budowlany powinien zawierać 10 elementów:

 • Nagłówek — opis, czego dotyczy kosztorys, wraz z danymi inwestora oraz wykonawcy.
 • Wstęp — informacje o sposobie kosztorysowania, zakresie prac i np. gwarancji.
 • Wykaz robót — lista wszystkich planowanych prac w ramach wykonania usługi.
 • Koszty bezpośrednie — czyli np. materiały, robocizna, maszyny i urządzenia.
 • Koszty pośrednie — czyli np. magazynowanie, konsultacje prawne czy toalety dla pracowników.
 • Rezerwa na inne wydatki — pieniądze “na czarną godzinę”, gdy zwiększą się koszty inwestycji.
 • Marża wykonawcy — zysk dla Twojej firmy (możesz podciągnąć swoją marżę pod inne koszty).
 • Podatki i opłaty — koszty prowadzenia firmy, wartość VAT, a nawet podatek dochodowy.
 • Podsumowanie — zestawienie wszystkich kosztów i podanie całkowitej wyceny inwestycji.
 • Załączniki — do dokumentu warto dołączyć też rysunki techniczne, projekt budynku, itp.

Całość wygląda więc podobnie jak w ofercie budowlanej czy też ogólnohandlowej. W tym przypadku główne skrzypce odgrywają jednak koszty i to na nich powinieneś się skupić.

Dlaczego warto kosztorysować roboty budowlane?

W takim razie, po co kosztorysować roboty budowlane? Czy nie wystarczy rozpisać swoich kosztów na kartce lub w brudnopisie, a klientowi przedstawić tylko wycenę końcową? Pod żadnym pozorem!

Warto kosztorysować roboty budowlane przynajmniej z 3 powodów:

 • Jesteś bardziej profesjonalny (i wiarygodny). Przedstaw swojemu kontrahentowi czytelną dokumentację z własnym logo — a wypadniesz o niebo lepiej niż konkurencja, która nie przykłada się do ofertowania. Spróbuj postawić się w roli klienta: wybrałbyś firmę, która “olewczo” podchodzi do wyceny, czy poważne przedsiębiorstwo z dobrze przygotowanym kosztorysem budowlanym?
 • Precyzyjniej szacujesz swoje koszty. Nie oszukujmy się — pisząc coś “na brudno” często stosujesz uproszczenia i skróty myślowe. A od tego krótka droga do błędnych obliczeń i przygotowania zawyżonej lub zaniżonej wyceny. Dokładnie kosztorysuj roboty budowlane, a Twoje koszty będą precyzyjne i będziesz mógł na ich podstawie przygotować trafną ofertę budowlaną / handlową.
 • Masz dobrą podstawę do negocjacji. Na rynku zawsze znajdzie się ktoś tańszy od Ciebie — choćbyś pracował za “półdarmo”. Klient na pewno to wyłapie i będzie próbował kwestionować Twoją cenę, chcąc otrzymać zniżkę. Dzięki dokładnej dokumentacji będziesz mógł uniknąć niewygodnych pytań, a ewentualne negocjacje będą przebiegały w obrębie mniejszych cen składowych, zamiast wysokiej końcowej.

Dlatego sama kartka papieru z obliczeniami “na brudno” i posługiwanie się tylko ceną końcową za usługę to słaby pomysł. Podejdź do zlecenia jak fachowiec — od A (wyceny) aż do Z (realizacji)!

Kosztorys budowlany
Przygotuj dokładny kosztorys, a w oczach klienta staniesz się profesjonalistą.

Jak przygotować kosztorys robót budowlanych?

Jeśli nigdy wcześniej nie przygotowywałeś kosztorysu budowlanego — to postępuj zgodnie z poniższymi 7 krokami. Na start potrzebny będzie Ci notatnik (fizyczny lub komputerowy) i chwila wolnego czasu.

 • Zrozum oczekiwania klienta. Ile ludzi, tyle wymagań. Porozmawiaj dokładnie, żeby wiedzieć, czego oczekuje kontrahent i dlaczego akurat z Twoich usług zdecydował się skorzystać. Jak ma wyglądać gotowy projekt? Jakie są jego priorytety? To wszystko przyda Ci się podczas kosztorysowania.
 • Oceń stan obecny projektu. Jeśli zlecenie dotyczy remontu — zorientuj się w stanie obiektu. Jeżeli zlecenie dotyczy budowy nieruchomości — upewnij się, że nie ma ukrytych problemów np. w wymiarach działki. Wszystkie mankamenty zapisz w jednym miejscu i zachowaj na później.
 • Spisz niezbędne materiały. Na podstawie wcześniejszych informacji zrób listę materiałów, które będą Ci potrzebne do zlecenia. Później zorientuj się w cenach i dopisz je obok w nawiasie. To dość prosty etap, w którym wystarczy sprawdzić kwoty widniejące w magazynach budowlanych.
 • Określ potrzebę robocizny. Ogarniesz zlecenie w pojedynkę, czy potrzebna będzie Ci pomoc pracowników? Ile godzin zajmie Ci / Wam wykonanie usługi? Jak wyceniasz swoją godzinę pracy / ile płacisz pracownikom? Gdy ustalisz już to wszystko — zapisz obok kwotę robocizny.
 • Wyceń pozostałe rzeczy. Czyli na przykład: amortyzację maszyn i sprzętu (ewentualnie ich wynajem), dojazd na miejsce zlecenia (paliwo), czy chociażby konsultację z projektantem. Gdy wszystko już wycenisz, zsumuj kwoty (materiał, robocizna, pozostałe) i zapisz w jednym miejscu.
 • Dodaj swoją marżę. Warto rozróżniać wycenę swojej robocizny i marżę za realizację zlecenia. W końcu poświęciłeś też czas na rozmowę z klientem, kupienie materiałów, czy chociażby na przygotowanie kosztorysu budowlanego. Swoją marżę zapisz obok wyceny pozostałych elementów.
 • Przekształć notatki w kosztorys. Wszystko sobie rozpisałeś? To świetnie! Teraz czas na najważniejsze, czyli wykorzystanie swoich notatek do stworzenia profesjonalnego kosztorysu. Bo jak już wcześniej ustaliliśmy — same notatki “dla siebie” nie wystarczą.

Ale jak to zrobić? W tym już pomoże Ci…

Program SCCOT do kosztorysowania robót budowlanych

Za pomocą naszej darmowej aplikacji SCCOT przygotujesz profesjonalny kosztorys budowlany i zdobędziesz uwagę potencjalnych klientów. Przygotujesz też bardziej rozbudowaną ofertę budowlaną, i to za sprawą zaledwie kilku kliknięć. I nie: zdolności graficzne wcale nie są wymagane, program zajmie się kwestią estetyczną za Ciebie!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę główną — klikając tutaj!

Kosztorysowanie robót budowlanych w pigułce

Teraz wiesz już, jak przygotować dobry kosztorys budowlany i jak wykorzystać go do stworzenia oferty. Warto przykładać się do ofertowania, bo jest ono w stanie kilkukrotnie zwiększyć zyski Twojej firmy 💪💲.

Pod tym artykułem znajdziesz odnośnik do naszej darmowej aplikacji, która pomoże Ci w całym procesie zdobywania klientów.

Pozdrawiamy, zespół SCCOT!

Załóż darmowe konto!

Załóż darmowe konto!

Bez podawania karty kredytowej, bez wypełniania przepastnych formularzy. Kliknij i zarejestuj swoje konto już teraz!

 • minimum nudnych formalności
 • zyskaj natychmiastowy dostęp!
rozpocznij

Twórz profesjonalne oferty

zupełnie za darmo

Skorzystaj z darmowej wersji SCCOT w której:

 • Sworzysz profesjonalne oferty na swoje usługi
 • Obliczysz zysk z wykorzystanych materiałów
 • Zbadasz zysk z bieżących inwestycji
 • Zbudujesz bazę swoich kientów
Załóż konto